Lot n° 859

Varotto Michele, Tenor (Altus, Bassus, Quintus) / D. Michaelis / Varoti / hymnorum musica, / secundum ordinem Sanctae Romanae Ecclesiae / noviter impressum cum aliis rebus. / Cum quinque vocum. [Marca tipografica] / Mediolani, Apud...

Estimation : 450 / 900
Adjudication : 8 125 €
Franciscum, & haeredes Simonis Tini 1590.
4 volumi in 4° (220x155 mm).
Conservati i libri parte del :
Tenor : 20 carte, pp. [1-2] 1-37 [38].
Altus : 20 carte, pp. [1-2] 1-37 [38].
Bassus : 20 carte, pp. [1-2] 1-37 [38].
Quintus : 20 carte, pp. [1-2] 1-37 [38].
Segnatura : F-K4 ; L-P4 ; Q-V4 ; X-Bb4.
Testo alla segnatura :
Hymni Michaelis Varoti A 5 (G, H, I, K, M, N, O, P, R, S, T, V, Y, Z, Aa, Bb)
Dedicatoria :
"ADMODVM REV.DO PATRI /
M.ro CAROLO BVTIGELLIÆ, /
Ord. Min. Con. Mediol Prouinciali meritiſs. /
ac Domino meo colendiſs. /
FRANCISCVS TINVS BIBLIOPOLA S.D. /
Ergo tanto labore [ [....] ]".
Non datata.
Dedicatoria su tutti libri (nel libro del Quintus solo l'intestazione). Indice : "Index Hymnorum. In dominicis diebus ad vesperas. Lucis creator optime / In adventu domini ad vesperas. Conditur alme fiderum [ [....] ]". Capilettera incisi.
Carte ben conservate.
Cartonatura antica.(4)Michele Varotto (nato a Novara prima del 1550 e morto nel 1599 circa) fu il primo Maestro della Cappella Musicale del Duomo di Novara.
Fu autore di alcune composizioni di musica sacra stampate a Milano e Venezia. RISM V 990.