Lot n° 142

BOR, Pieter Christiaensz.- Oorsprongk, begin, en vervolgh der Nederlandsche oorlogen, beroerten, en borgerlyke oneenigheden [...]. Voorts met een byvoeghsel van authentyke stukken en nieuwe registers vermeerdert.

Estimation : 400 / 500
Adjudication : 750 €
Amsterdam, weduwe van Joannes van Someren, Abraham Wolfgangh, Hendrick en Dirck Boom, 1679 [- 1684]. 5 vol. in-f° : [30 incl. gegrav. titelpl. en portret]-1006-[10]-187-[1], [10 incl. gegrav. titelpl. en portret]-994-[8]-127-[1], [10 incl. gegrav. titelpl. en portret]-895-[1 bl.]-[8]-27-[1], [10 incl. gegrav. titelpl. en portret]-691- [1 bl.]-14-16-[188] pp.; 50 (op 76) pl. (onregelmatige paginering maar volledig op pp. 513-516 van vol. 4 na, vlekken passim, enkele bln gebruind, 1ste en laatste pp. van vol. 1 gerestaureerd en onfris, pp. 553-708 van vol. 1 verkeerd gebonden, 1 pl. met scheur in centrale vouw, 1 pl. en 1 p. met weggescheurd stuk, enkele notities of kl. tekeningen met pen of potlood in vol. 4); auteursportret en de volledige set van 76 pl. (licht gebruind). Eigentijdse banden : perkament, platten met blindgestempeld centraal medaillon en filetenkaders, rug met ribben en titel in pen (vervuilde banden, enkele scharnieren gedeeltelijk gesplit, slijtage aan enkele plathoeken of kapitalen, 1 rug beschadigd...). Tweede en beste uitgave van deze kroniek over de jaren 1555-1600 door de Nederlandse historicus Bor (1559-1635). Bestaande uit 4 vol. rijkelijk geïllustreerd met 4 identieke titelplaten door Abraham Blooteling naar Willem Schellinkx, het auteursportret naar Frans Hals en ondertiteld met een 6-regelig gedicht door Gerard Brandt (in elke vol. herhaald), 32 portretmedaillons en 18 historieplaten waarvan enkele gesigneerd door Jan Luyken. Ons ex. bevat eveneens een 5de vol. waarin alle "byvoeghsels" worden hernomen alsook de volledige reeks van 76 platen.
# Fredericks & Van den Branden 91; # NNBW VI-160/163; # Klaversma & Hannema 271-274.
Herkomst : Émile Grisar, ere-luitenant-kolonel (wapen ex-libris; # Janssens & Duerloo, II-237); Jacques Oeyen, Anvers, 1784 (stempel).
Seconde et meilleure édition de cette chronique des Pays-Bas, richement illustrée de titres gravés, de nombreux portraits et de 76 planches d'histoire. Le 5e vol. reprend les 4 annexes des autres vol. ainsi que l'ensemble complet des 76 planches. Plein vélin de l'ép. (qqs pp. manquent, 1res pp. défraîchies et restaurées, pet. défauts variés, rel. fort défraîchies et +/- us. ou abîmées).