Lot n° 64

BENZONI, Girolamo - Novae novi orbis historiae; id est, Rerum Hispanis in India Occidentali hactenus gestarum, & acerbo illorum in eas gentes dominatu libri tres, Vrbani Caluetonis opera industriáque ex Italicis Hieronymi Benzonis Mediolanensis, qui...

Estimation : 500 / ,
Adjudication : 1300 €
eas terras XIIII. annorum peregrinatione obijt, commentarijs descripti, Latini facti, ac perpetuis notis, argumentis & locupleti memorabilium rerum accessione, illustrati. His ab eodem adiuncta est, De Gallorum in Floridam expeditione, & insigni Hispanorum in eos saeuitiae exemplo, breuis historia. Genevae, Eustathium Vignon, 1578.
In-8, (16) ff., 480 pp., (6) ff., ex-libris manuscrits sur la page de titre, qqs. mouill. claires sur les prem. ff. ou ang., vélin souple à rabats, tranches dorées, traces d’humidité sur le plat sup., manqu. les prem. pages de garde. SABIN 4792. MEDINA n°250. Première édition latine. Traduction de Historia del Mondo Nuovo paru à Venice en 1565. Benzoni natif de Milan visita successivement de 1541 à 1556, les Antilles, l’Isthme de Panama, le Guatemala et la côte ouest de l’Amérique du Sud. Contient à la suite : De Gallorum in Floridam expeditione” (pp. [427 à 477) qui est une traduction par Levinus Apollonius du ‘’Discours de l’histoire de la Floride contenant la trahison des Espagnols’’ par Nicholas Le Challeux paru à Dieppe en 1566.