Lot n° 1166

GUSTAVE VAN DE WOESTYNE (1881-1947) — Deeske. — Crayon noir. — Signé 'GVE/VD Woestyne'. — Encadré (décadré). ─ Provenance : • fille de l'artiste Georges Averhals. 400 x 270 mm (440 x 325 mm)

Estimation : 4 000 - 6 000 €
GUSTAVE VAN DE WOESTYNE (1881-1947) — Deeske, ca. 1900.
Potlood. Getekend 'GVE/VD Woestyne'.
In kader (geopend).
De tekening is het eerste ontwerp voor het wek "terra genitrix" uit 1900.
Bij zijn aankomst te Latem omstreeks 1900 wordt Gustave Van de Woestyne gefascineerd door het keuterboerke Deeske Knudde (1833-1926). In zijn getekend portret legt Gustave verrassend juist zijn eerste contact met de figuur vast. De achterdochtigheid waarmee de boer op de stedeling neerkijkt is vlijmscherp geanalyseerd. Zijn lijn bezit een lenigheid, plooibaarheid in hals en gelaatstrekken vol kronkelende wentelingen die het gemoed van de bespieder met bevragingen, twijfels omtrent de komst van de stedelingen op de boerenbuiten overmant.
Geplaatst tegen de Leiebocht met twee oprijzende bomen, zinspelen deze op de aanwezigheid van de twee broers Karel en Gustave.
Deeske, de spilfiguur zal in het picturaal oeuvre de boerenarbeid incarneren.
(H. van de Woestyne - Vanagt).

Herkomst: dochter van kunstenaar Georges Averhals (1906 - 1975).
400 x 270 mm (440 x 325 mm)