Lot n° 75

Estimation : 4 000 - 5 000 EUR
Adjudication : 4 550 €
ANDERSEN Hans Christian (1805 - 1875) POÈME autographe signé «H.K. Andersen», Stor Aria for en talrig Familie, 1850 ; titre et 3 pages in-8 (petite déchirure marginale) ; en danois. Poème en dix sizains sur la famille du papetier Wilhelm WANSCHER (1802 - 1882). «Det er Skik paa denne Klode, Ned fra Drot til Paria, Ved hver Fest man med' det Gode Synge skal en Aria. Og vi synge, Stol ved Stol, - Man siig, hvo er Festens Sol ?»...