Lot n° 9

[ATLAS]. DOPPELMAIER (Jean Gabriel) & HOMANN (Jean-Baptiste). — « Atlas céleste ». — Nurenberg, Jean-Baptiste Homann, s. d. [circa 1730]. — Grand in-folio, veau souple (reliure de l’époque).

Estimation : 1 500 - 2 000 €
Adjudication : 2 500 €
Atlas composé de DIX-HUIT GRANDES CARTES AQUARELLÉES :
• « Tabula Selenographica in qua Lunarium Macularum […] »,
• « Theoria Planetarum Primariorum […] »,
• « Phænomena motuum irregularium quos Planetæ inferiores Venus et Mercurius […] », • « Ephemerides Motuum Coelestium Geometricæ […] »,
• « Systema Solare et Planetarium […] »,
• « Motus in Coelo spirales quos Planetæ inferiores Venus et Mercurius […], • « Motus Planetarum Superiorum […] »,
• « Systema Mundi Tychonicum […] »,
• « Globi Coelestis in Tabulas planas redacti pars I [II, III, IV, V & VI] »,
• « Hemisphærium Coeli Australe in quo fixarum foca secundum Eclipticæ », • « Hemisphærium Coeli Boreale […] »,
• « Hemisphærium Coeli Australe in quo loca Stellarum fixarum secundum Æquatorem […] »,
• « Hemisphærium Coeli Boreale quo loca Stellarum fixarum secundum Æquatorem […] »